preloader
Sprowadzamy coraz więcej odpadów

Sprowadzamy coraz więcej odpadów

Polska od 2015 roku trzykrotnie zwiększyła import odpadów. W 2018 roku sprowadziliśmy aż 434,4 tys. ton.

Źle składowane, nie segregowane, a w dodatku płoną. Do tego rok do roku ich przybywa. Polska sprowadza coraz więcej odpadów jak alarmuje, np. dziennik „Fakt”. Sposób gospodarowania nimi zagraża nie tylko środowisku, ale też życiu i zdrowiu Polaków – napisał dziennik. O 60 tys. ton więcej w stosunku do roku poprzedniego Polska sprowadziła w 2018 roku. To rekord.

W roku ubiegłym było to 434,4 tys. ton. prawie trzy razy więcej niż w 2015 roku, kiedy do Polski wwiezionych zostało 154 tys. ton. Śmieci trafiają do nas z całej UE. Najwięcej jednak z Niemiec, ale również z Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Z kolei Money.pl napisało, że ściągamy śmieci, których nie chcą już nawet Chińczycy. Australijczykom opłaca się wysyłać śmieci do Polski .

Śmieci są źle składowane. Nie są segregowane, a w dodatku płoną, czym zagrażają życiu i zdrowiu Polaków oraz degradują środowisko – alarmuje „Fakt”.Z kolei Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, rekordowy import śmieci uważa za „wzrost popytu na surowiec. Jest to pozytywny parametr gospodarczy, a nie problem środowiskowy”.